Inscriere invatamant gimnazial

Învățământul gimnazial este parte componentă a învățământului general obligatoriu și se axează pe opt domenii de competenţe-cheie care determină profilul de formare a elevilor, cu scopul de a-i familiariza cu o abordare pluri și transdiciplinară a domeniilor cunoașterii.

Acesta garantează elevilor accesul la cultură, prin dezvoltarea libertății de a-și spori universul spiritual pentru a accede la valorile culturii naționale și universale.

Învăţământul secundar inferior sau gimnazial cuprinde clasele V – VIII.

Absolvenţii învăţământului gimnazial dobândesc diploma de absolvire, parte a portofoliului educaţional, şi foaia matricolă, parte a portofoliului educaţional.

• Evaluarea elevilor la finalul clasei a VI-a (EN VI):

La finalul clasei a VI-a, elevii susțin o evaluare a competențelor fundamentale (EN VI). Evaluarea este organizată la nivel național. În anul 2020, ca urmare a restricțiilor sanitare impuse de epidemia COVID-19, această evaluare nu a avut loc.

Pentru anul 2021 a fost aprobat un calendar cu următoarea configurație:

• 12 mai 2021: Limbă şi comunicare
  • 13 mai 2021: Matematică şi Ştiinţe ale naturii

► Arhivă teste (2018 – 2019)

Alte informații relevante:

u can win the world with your blogging skills then you can surely be our future student.